Jak wybrać?

 

 

Jak wybrać stół idealny?

Stół to serce domu, miejsce, w którym domownicy spędzają czas w trakcie celebrowania wspólnych posiłków, pospiesznych śniadań, rodzinnych imprez i pięknych świąt. To centralne miejsce jadalni, kuchni lub salonu, które obok funkcjonalności, ma również za zadanie być wizytówką i dekoracją przestrzeni. Jak dobrać stół do pomieszczenia i stylu, jakie kryteria wziąć pod uwagę i co w wyborze stołu jest najważniejsze?

Dobierz gabaryty do powierzchni

O wielkości stołu decydować powinny dwie kwestie – potrzeby, czyli ilość członków rodziny, która przy stole zasiada oraz ilość dostępnej przestrzeni, na której stanie stół.

Stoły ustawiane w kuchni muszą zwykle być nieco mniejsze od tych, ustawianych w jadalni lub przestronnym salonie. Ale oczywiście w zależności od dostępnej powierzchni, stoły mogą być dokładnie takiej wielkości, jak potrzeba. Jeśli przestrzeń ma nietypowe gabaryty, najlepiej sięgnąć po stoły na wymiar. To pozwoli zadbać o wszystkie kryteria, na których nam zależy.

Baw się stylem

Styl i fason mebla dostosowany powinien być do aranżacji, która dominuje w pomieszczeniu. Blaty na wymiar można zamawiać z bardzo wielu surowców, jednak najbardziej uniwersalne, ponadczasowe i zawsze na topie są stoły z litego drewna. Drzewo już samo w sobie jest piękne i nie wymaga wielu zabiegów, żeby nadać mu niezwykle wysublimowany charakter. Ponadto, jeśli odpowiednio konserwowane i pielęgnowane, przetrwa bardzo długie lata, nie tylko nie tracąc na wyglądzie, ale wręcz z każdym rokiem na nim zyskując.

Style z powodzeniem można mieszać, uzyskując zaskakujące i piękne efekty wizualne. Klasyczny stół drewniany może się zamienić w innowacyjną formę jednym ruchem. Nowoczesne stoły z drewna tworzy się np. z wykorzystaniem kolorowych żywic epoksydowych, którymi zalewa się sęki i kaniony, tworząc na blacie stołu przejrzystą „rzekę”.

Drewno ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki łatwości, z jaką poddaje się modyfikacjom i możliwości zgrabnego dopasowania do każdego stylu, jest niezwykle przyjazne podczas aranżacji. Stoły drewniane sprawdzają się we wnętrzach eleganckich, klasycznych, nowoczesnych, surowym stylu skandynawskim, a nawet industrialnym, w którym drewniany stół looftowy wpisuje się bez trudu w chłodny charakter wnętrza.

Do takiego stołu niezwykle łatwo dopasowywać elementy wystroju. Kanapa, krzesła, szafy i szafki – bez względu na to, jakie są twoje upodobania czy preferowana kolorystyka, możesz być pewien, że uda ci się dopasować do nich harmonijnie odpowiedni stół z drewna.

Praktyczne know-how

Kilka kryteriów, które ułatwią ci wybór twojego stołu idealnego:

  • Żeby móc podjąć decyzję o gabarytach, przelicz liczbę osób, która będzie najczęściej korzystać ze stołu. Uznaje się, że jedna osoba dla wygodnego siedzenia potrzebuje średnio 60cm szerokości.
  • Mierząc wielkość stołu, nie zapominaj  o przestrzeni na potrawy. Optymalna szerokość stołu, przy którym po obu stronach zasiadają biesiadnicy, to 1m.
  • Jeśli chcesz uzyskać „miękki”, delikatny efekt wykończenia w aranżacji, wybierz stół bez kantów – okrągły lub półokrągły. Taki kształt dodaje wnętrzu subtelnego wydźwięku.
  • Dobierając wysokość stołu do swoich potrzeb, uwzględnij to, jakie masz lub planujesz kupić  krzesła – to wysokość siedziska powinna decydować o tym, na jakiej wysokości znajduje się blat stołu.